11 marca 2021

Głuszce z leżajskiej hodowli czują już wiosnę, ponieważ rozpoczęły się ich toki. To jeden z najpiękniejszych spektakli, jaki możemy podziwiać w świecie zwierząt.

Toki to okres godowy u głuszców, który trwa od marca do maja. W tym czasie kogut przybiera postawę godową: rozkłada ogon (wachlarz), opuszcza skrzydła, stroszy brodę, wyciąga szyję do góry i zaczyna „śpiewać”. Pieśń głuszca trwa 7-9 sekund i składa się z 4 zwrotek (klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie). W ciągu minuty może zaśpiewać ją kilka razy. Głuszce najczęściej tokują w godzinach wczesnorannych i przed zapadnięciem zmroku. Pozostałą część dnia poświęcają na żerowanie i odpoczynek.

W okresie godowym brwi samca (róże) nabierają intensywnego, czerwonego koloru. Pióra na klatce piersiowej połyskują metalicznymi, zielonymi i niebieskimi kolorami. Wszystko po to, aby jak najlepiej zaprezentować się przed kurami, a warto, bo to one wybierają głównego tokownika. Głuszec jest gatunkiem poligamicznym – kogut może mieć kilka kur.

W tym czasie kury obserwują i podziwiają wyczyny samców, a kiedy przyjdzie odpowiednia pora wybiorą najlepszego koguta, który przekaże swoje geny przyszłemu pokoleniu.

Dieta głuszców o tej porze roku jest bardziej urozmaicona. Chętnie zjadają pąki buka i „kotki” – kwiatostany wierzby. W pierwszej dekadzie kwietnia samice złożą pierwsze jaja. Kura znosi ich od 6-12 i wysiaduje przez około 28 dni.

Tekst: Anna Bukowska

Piotr Mazurkiewicz