21 czerwca 2019

W Rzeszowie rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres „Nauka w służbie życiu”.

Wydarzenie przygotował prof. Bogdan Chazan, który do Rzeszowa zaprosił 35 lekarzy i naukowców z całego świata m.in ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii. W sumie udział w kongresie zapowiedziało ponad 500 osób.

Jacek Kotula, wiceprezes Fundacji Życiu tak, będącej jednym z organizatorów kongresu powiedział w Radiu Via, że dziś trzeba promować godność człowieka i prawa każdej istoty ludzkiej od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, a Polska jest tym krajem w Europie, który może dawać dobry przykład obrony życia.

Dwudniowy kongres został podzielony na siedem obszarów tematycznych. Będzie dyskusja m.in. o diagnostyce w niepłodności, o współczesnych problemach rodzin, o tym jak bronić godności ludzkiego życia, o dylematach opieki położniczo-neonatologicznej w kontekście sumienia lekarza i pacjenta. Mimo zamkniętej listy uczestników, każdy może wziąć udział w spotkaniu i uczestniczyć w dyskusji – powiedział Jacek Kotula.

Kongres rozpoczął się Mszą św. w kościele farnym w Rzeszowie. O godz. 10 w Filharmonii Podkarpackiej sesja inauguracyjna. Dziś kongres do godz. 18. Jutro od godz. 10 do 18.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Radio Via.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska