25 lutego 2019

W Rzeszowskie powstanie Najdłuższa Książka Świata. To inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Studenckiego Koła Animatorów Kultury Literackiej Dzieci działającego przy Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Książka zostanie ułożona z rysunków wykonanych przez dzieci w wieku od 5 do 10 lat do których kierowana jest akcja.

W tym roku uczestniczy muszą przeczytać książkę, opowiadanie bądź wiersz w którym bohaterem jest zwierzę, następni zilustrować postać dowolną techniką na formacie A3. Pracę z wypełniona kartą zgłoszenia trzeba przynieść do dowolnej filii biblioteki. Książkę dzieci ułożą  3 kwietnia. Do łączenia ilustracji zostaną zaproszone dzieci z przedszkoli bądź szkół z których wpłynie największa liczba prac -mówi Maria Jamróg, kierownik filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie.

Chcemy w ten sposób zachęcić dzieci do czytania książek, ale chcemy też zaznaczyć ich obecność w przestrzeni publicznej. Są na świecie miejsca, gdzie dziecko jest źle traktowane. My robimy wiele starań, ale wciąż mało jest w nich pedagogiki korczakowskiej, czyli spojrzenia na dziecko jak na kogoś, kto jest równoprawnym podmiotem dialogu. Temu ta akcja również ma służyć, czyli pokazaniu dziecka w przestrzeni, dlatego też nie siedzimy w świetlicy, ale wychodzimy na zewnątrz – mówi prof. Alicja Ungeheuer -Gołąb, pedagog, opiekun Studenckiego Koła Animatorów Kultury Literackiej Dzieci.

 

Podczas akcji odbędzie się spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk – dziennikarką, tłumaczką, pisarką, autorką książek dla dzieci.

Agnieszka Radochońska-Kloc