17 września 2021

Wystawa eksponatów pszczelarskich, kiermasz naturalnych produktów, konkursy z nagrodami i warsztaty, a także degustacja miodów. W piątek i sobotę (17-18 września) w Galerii Rzeszów III Rzeszowskie Miodobranie.

Rzeszowskie Miodobranie jest część programu #TAKdlaPszczół, którego autorami są: Rafał i Maciej Szela. 

Tym razem postanowiliśmy pokazać, jak ważna w pszczelarstwie jest tradycja i szacunek dla dorobku pracy bartników i pszczelarzy tworzących na różnych etapach naszej historii ten piękny zawód. Prawdomówność bartników była niepodważalna w związku z czym byli zwalniani z przysięgi sądowej – mówi Rafał Szela. 

Obok fontanny w Galerii Rzeszów na poziomie -1 zagości specjalna ekspozycja przygotowana przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Na miodobraniu będzie można zobaczyć różne typy uli kłodowych, dawniej używane miodarki do wirowania miodu i urządzenia do jego wyciskania, wyposażenie do wyrobu świec i wykonywania drobnych prac pasiecznych.

Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie ciekawostek i niespodzianek. Rzeszowskie Miodobranie to także okazja, by zapełnić swoją domową spiżarnię doskonałymi produktami, takimi jak wino miodowe, miody odmianowe, kremowane z dodatkami i inne produkty pszczele: soki, dżemy, oleje, octy i sery. Nie zabraknie także kosmetyków naturalnych na bazie ziół, wosku czy mleczka pszczelego. Wszystko to na 16 tematycznych stoiskach przygotowanych przez gości, zarówno z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Śląska jak i Kujaw. Kiermasz i wystawa odbywać się będą w godzinach otwarcia Galerii Rzeszów w najbliższy piątek i sobotę.

Piątkową ofertę uzupełnia kilka propozycji warsztatów. Pierwsza z nich to Miododajny Balkon, warsztaty z architektem krajobrazu o godz. 16:00. Poprowadzi je Rafał Szela. To okazja, by dowiedzieć się, jak zaprosić naturę na swój balkon i w ten sposób pomagać zapylaczom. Przygotowane przez uczestników donice z roślinami miododajnymi trafią na całkowicie nową Pasiekę Fiskars w Banku Pszczelim.

Około godz. 17:40 odbędą się natomiast warsztaty florystyczne. Poprowadzi je florystka Elżbieta Kosydar, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT Rzeszów.

Zarówno w piątek, jak i sobotę odbywać się będą warsztaty dietetyczne. Dowiemy się, jak włączyć miód i produkty pszczele do naszej codziennej diety. Warsztaty poprowadzi ekspert programu #TAKdlaPszczół, dietetyk Paulina Górska.

Główna część Rzeszowskiego Miodobrania odbędzie się w sobotę. O godz. 13:00 udamy się do Pasieki w Sercu Miasta na dach Galerii Rzeszów, by pozyskać plastry z miodem – zapowiadają organizatorzy. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz na ekranie obok fontanny.  Wirowanie miodu rozpocznie się o 14:30, by już ok. 15:30 móc skosztować miodu.

W czasie całego wydarzenia organizowane będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania miód z Pasieki w Sercu Miasta, kosmetyki naturalne.

Inf.pras.