4 sierpnia 2020

????????????????????????????????????

Kapitalnej zabawy na świeżym powietrzu dostarczył jaślanom i ich wakacyjnym gościom „Weekend z kulturą” zorganizowany popołudniami 1 i 2 sierpnia br. w Parku Miejskim. Organizatorzy zadbali o rozrywki atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, zapraszając do wspólnego spędzenia czasu całe rodziny.

Wydarzenie rozpoczął w sobotę, 1 sierpnia br., plenerowy spektakl „Kto tam” na podstawie książki Satoru Onishi „Kto się schował?”, w wykonaniu krakowskiego Teatru Uszytego, prowadzonego przez aktorskie małżeństwo Katarzynę i Andrzeja Kopczyków.

Mali widzowie poznali niebieskiego zajączka, który bardzo chciał poznać inne zwierzęta. Wyruszając w podróż spotkał kurę, psa, słonia i wesołą żyrafę. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w mini-warsztatach poprowadzonych przez aktorów, z wykorzystaniem scenografii i rekwizytów teatralnych ze spektaklu. Warsztaty okazały się wspaniałą rozrywką dla wszystkich, a animacje w wykonaniu najmłodszych oraz improwizowana opowieść o trzech wiedźmach, księżniczce zamienionej w żabę i dzielnych rycerzach, w której wystąpili warsztatowicze, rozbawiła zarówno ich, jak i publiczność niemal do łez.

Tego samego dnia wieczorem – o godz. 21.00 – w ramach mobilnego kina samochodowego, na parkingu przy ul. Farnej wyświetlono drugą część filmu o przygodach Misia Paddingtona.

W niedzielę teren parku został podzielony na trzy strefy, w których każda z podlegających Miastu Jasłu instytucji kultury (JDK, MBP, MR) przygotowała dla dzieci atrakcyjne, oryginalne zabawy, gry i konkursy z nagrodami. W strefie Jasielskiego Domu Kultury, przeobrażonej w ogród zwierzęcy, znajdowały się stanowiska do malowania na rzecznych kamieniach, papierze i folii, a pod każdym drzewem i krzakiem można było ujrzeć kolorowego zwierzaka zachęcającego do zrobienia zdjęcia. Do tego, na gałęziach huśtały się pluszowe małpki i ptaki, a dookoła słychać było odgłosy puszcz, lasów i wiejskich gospodarstw. W ten klimat idealnie wpisał się, entuzjastycznie przyjęty przez dzieci i ich opiekunów, konkurs odgadywania odgłosów zwierząt, z atrakcyjnymi nagrodami.

Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła 75. na swoim terenie urodziny Pippi, dla której najmłodsi przygotowali pomysłowe prace plastyczne, natomiast na stanowisku Muzeum Regionalnego dzieci wraz z opiekunami uczyły się robienia zabawek z tektury. Było też stoisko Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej Urzędu Miasta w Jaśle, na którym również można było wziąć udział w konkursie i otrzymać różne pamiątki.

Dodatkową atrakcją niedzielnego popołudnia w parku był „Pan Buźka”, bawiący dzieci magicznymi sztuczkami, tańcem i śpiewem, a całości dopełnił program muzyczny, w którym wystąpiły solistki JDK oraz działający od wiosny w tej instytucji młodzieżowy zespół Jazz Kids.

Przedostatnim punktem programu był pokaz taneczny dorosłych, uczęszczających na zajęcia do JDK.

„Weekend z kulturą” zakończył koncert kapeli podwórkowej Tanie Dranie, serwując publiczności znane i lubiane utwory, takie jak: m. in. „Tango andrusowskie”, „Tylko we Lwowie”, „Stachu!” i wiele innych.

Organizatorami „Weekendu z kulturą” byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Regionalne w Jaśle. Do organizacji sobotniej części imprezy, jako współorganizatorzy włączyli się również: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle „Familiaris”.

Źródło: JDK

Piotr Mazurkiewicz