25 maja 2019

„Wierszem malowane” to tytuł wieczoru autorskiego, który odbędzie się 30 maja w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Wieczór organizowany jest z cyklu „Przystanku Poezja”, a jego bohaterką będzie jarosławianka Maria Markiewicz.

Maria Markiewicz z zawodu jest nauczycielką, obecnie rencistką. Przygodę z pisaniem rozpoczęła ponad 20 lat. Początkowo pisała do „szuflady”, jednak odkąd została członkiem Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie” jej wiersze zaczęły ukazywać się w różnych wydawnictwach, m.in. na łamach tygodnika „Ekspres Jarosławski”, w tomikach wydawanych przez Centrum Kulturalne z okazji „Dorocznych Spotkań Poetów”. Należy również do grupy poetyckiej „Anafora” przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Wiele miejsca w swej twórczości poświęca ludziom, Bogu i Ojczyźnie, ale najwięcej pisze o otaczającym ją świecie, o pięknych wodach Sanu, nad którym mieszka, o zmieniających się porach roku. Opisuje także swoje życie, wspomnienia, refleksje o chwilach spędzonych w domu rodzinnym i jego otoczeniu. W swoim dorobku ma tomik wierszy pt. „Słońce nad Sanem”.

Pani Maria nie tylko pisze wiersze, maluje również obrazy, które można było wielokrotnie oglądać na wystawach Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego w Centrum Kulturalnym w Przemyślu oraz w jarosławskim oddziale Związku Niewidomych i Słabowidzących.

Podczas wieczoru autorskiego poetka podzieli się z nami wierszami, które powstały pod wpływem impulsu, wrażeń i emocji, które często towarzyszą codziennemu życiu. Zostaną one też zamieszczone w specjalnie wydanym z tej okazji zbiorku pt.„Wierszem malowane”, który otrzyma bezpłatnie każdy gość przybyły na spotkanie.

Wierszy będzie można posłuchać w interpretacji młodzieży z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz w wykonaniu samej Autorki. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Małgorzata Lewicka-Kyc