26 listopada 2021

Muzeum Zamek w Łańcucie poddawany stałym pracom konserwatorskim. Za to został wyróżniony prestiżową nagrodą.

Muzeum Zamek w Łańcucie zostało laureatem nagrody „Zabytek zadbany”. Został wybrany spośród 136 obiektów z 15 województw. Nagrodę przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalny konserwator zabytków. Łańcucki zamek został uhonorowany nagrodą w kategorii specjalnej „Właściwe Użytkowanie i Stała Opieka nad Zabytkami”. Wyróżnienie zostało przyznane za 'stałą i troskliwą opiekę konserwatorską, jaką objęty jest zespół zamkowy w Łańcucie przez cały czas pełnienia funkcji muzealnej”.

Wit Karol Wojtowicz, dyrektor muzeum, powiedział w Radiu VIA, że łańcuckie muzeum, na które składa się kilkadziesiąt obiektów, jest niezwykle wymagającym zabytkiem. Pracom konserwatorskim została poddana m.in. storczykarnia.

W ostatnim czasie wykonano także wzmocnienie fortyfikacji wokół zamku, w parku wykonano nowe, żwirowe aleje, zainstalowano oświetlenie. Dyrektor Wojtowicz powiedział, że pandemia znacząco wpłynęła na ruch turystyczny. Dlatego muzeum przymierza się do nowych form prezentowania zasobów muzealnych. Na początku przyszłego roku planowane jest otwarcie Centrum Edukacji, Kultury i Tradycji, w którym w sposób multimedialny dostępne będą zbiory.

Muzeum Zamek w Łańcucie przygotowuje także ujeżdżalnię koni, która zostanie zlokalizowana w pobliżu dotychczasowych kortów tenisowych. A obecnie ciekawą ekspozycją, prezentowaną w oranżerii jest historia sztuki ogrodowej. Można także zobaczyć atrapę balonu z czasów Jana Potockiego – pierwszego w historii Polski aeronauty.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska