15 marca 2022

Polski Ład wpłynie na rozliczenia PIT dopiero za rok. Już teraz obowiązują jednak nowe przepisy dotyczące niektórych ulg.

Chociaż od 1 stycznia 2022 r. obowiązują już główne założenia Polskiego Ładu, będą one miały wpływ dopiero przy rozliczaniu przychodów za obecny rok, a więc w 2023 r. Część zmian w tegorocznych dokumentach rozliczeniowych wchodzi z datą wsteczną i już obowiązuje – mówił na naszej antenie Witold Plesnar z II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

Po raz pierwszy możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem mają podatnicy, którzy co prawda wybrali podatek liniowy, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

W tegorocznych rozliczeniach można nadal korzystać z szeregu ulg. Niektóre z nich zostały rozszerzone np. bardzo popularna – ulga rehabilitacyjna.

Witold Plesnar powiedział w radiu VIA, że również popularną wśród odliczeń podatników jest ulga termomodernizacyjna. Uldze podlegają przedsięwzięcia, które poprawiają efektywność energetyczną budynku, czyli m.in. wymiana źródła ciepła, ocieplenie domu czy także instalacja fotowoltaiki.

Wykaz wszystkich ulg, z których można skorzystać dostępny jest na internetowej stronie ministerstwa finansów: podatki.gov.pl

Termin złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT mija w tym roku 2 maja.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska