24 marca 2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego tego roku w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty za pośrednictwem PUE ZUS.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy uchodźcy którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają dostęp do szerokiego wsparcia – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpacki. Będą oni mogli starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce – dodaje.

Od poniedziałku w oddziałach ZUS zostanie uruchomiona pomoc dla osób chcących złożyć wniosek, a w najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę w różnych miejscach na Podkarpaciu placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy.

ZUS uruchomił także specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska