30 grudnia 2021

2021 rok to trudny rok epidemiczny, w którym musieliśmy dostosowywać działania do wyzwań związanych z walką z COVID19 - mówiła w porannym programie Radia VIA wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podsumowując mijający rok.

W trzeciej fali zachorowań na koronawirusa, która przypadała w okolicy Świat Wielkanocnych, w regionie zanotowano największą liczbę hospitalizacji. W szpitalach przebywało wówczas ponad 2200 osób. Obecnie, jak mówiła wojewoda, hospitalizowanych jest 1670 chorych. Ewa Leniart powiedziała, że szpitale na bieżąco są doposażane w potrzebny sprzęt, by skutecznie walczyć z zachorowaniami na COVID19.

Wojewoda powiedziała, że miniony rok był dobrym rokiem pod względem środków pozyskanych na inwestycje. W ramach rządowego programu „Polski Ład” podkarpackie samorządy otrzymały 1 miliard 754 mln zł na infrastrukturę komunalną. Jakość życia mieszkańców w rożnych obszarach poprawi się dzięki tym środkom – mówiła wojewoda.

W ramach programu Maluch+ Podkarpacie otrzymało w tym roku dofinansowanie do inwestycji w wysokości 18 mln zł. Powstał nowy żłobek w gminie Jawornik Polski, dodatkowo w oparciu o już istniejące placówki żłobkowe dofinansowano powstanie 307 nowych miejsc. Wsparcie otrzymały także dotychczasowe placówki, zapewniające opiekę dzieciom do lat 3. Z rządowego programu dofinansowano ponad 5 360 miejsc w gminnych i niepublicznych żłobkach.

Ewa Leniart dodała, że na Podkarpaciu z programu 500+ korzysta prawie 300 tys. dzieci. Na świadczenia wychowawcze trafia ponad 2 mld rocznie. Wojewoda powiedziała w Radiu VIA, że w przyszłym roku programy społeczne będą kontynuowane.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska