2 września 2019

Okres września i października to czas, kiedy kleszcze zwiększają swoją aktywność. Powszechną chorobą, którą przenoszą kleszcze jest borelioza i rzadziej odkleszczowe zapalenie mózgu. Żywicielami kleszczy są organizmy, których temperatura ciała wynosi ponad 35 st. C.

Jak mówi Bożena Konecka – Szydełko kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rzeszowie – ważnym jest to by, wchodząc na tereny zielone mieć na sobie wysokie obuwie, odzież z długim rękawem – najlepiej w kolorze jasnym.  

Istotnym jest też to, aby po każdym wyjściu z lasu lub z terenów zielonych sprawdzać swoje ciało w miejscach łatwo dostępnych dla kleszczy. 

Zapytaliśmy mieszkańców Rzeszowa, jak chronią się przed kleszczami. 

W momencie gdy kleszcz wbije się w ciało, należy go niezwłocznie usunąć za pomocą cienkiej pęsety – mocnym zdecydowanym ruchem. Nie należy wykonywać ruchów okrężnych. Miejsce ugryzienia zdezynfekować płynem do tego przeznaczonym W przypadku pojawienia się rumienia do 30 dni od ugryzienia przez pajęczaka należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania w kierunku boreliozy. Boreliozę w I fazie leczy się antybiotykami. Wszelkie bóle stawów lub problemy neurologiczne są powikłaniami, które występują w przypadku zlekceważenia pierwszych objawów. Objawy odkleszczowego zapalenia mózgu przypominają objawy grypy.

Na Podkarpaciu odnotowano w roku 2018 – 1742 przypadków zachorowań na boreliozę a do 15 sierpnia tego roku 708 przypadków.

Agnieszka Bojda