12 marca 2021

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na nowy cykl wykładów i spotkań pod hasłem Świat literatury, literatura świata.

Powrócimy w nim do klasyki literatury polskiej i światowej, przybliżymy sylwetki autorów, przyjrzymy się różnorodnym nurtom. Będzie też okazja do poznania współczesnych trendów i zwrócenia uwagi na ważne zjawiska w literackim świecie.

Cykl zainauguruje wykład „Znikąd z miłością. Josif Brodski: poeta i świat”, który odbędzie się 16 marca 2021 r. o godz. 18:30 za pośrednictwem kanału MBP w Jaśle na portalu Facebook. Temat wykładu jest nieprzypadkowy, bowiem w najbliższym czasie obchodzić będziemy Światowy Dzień Poezji, spotkanie to więc rozpocznie obchody tego święta w jasielskiej Bibliotece. Brodski, choć pozbawiony obywatelstwa przez rząd ZSRR, uchodzi za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poezji rosyjskiej. Z pochodzenia Żyd, wychowany w komunistycznej Rosji, od 1972 r. do ostatnich lat życia związany ze Stanami Zjednoczonymi, podejmował próby poszukiwania własnej tożsamości. O tych poszukiwaniach opowie Aleksandra Brzuzy, absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym i wykładowca w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, prywatnie pasjonatka literatury i filmu rosyjskojęzycznego kręgu kulturowego.

Ze względu na sytuację epidemiczną wykład odbędzie się w formie transmisji na żywo na stronie MBP w Jaśle na portalu Facebook pod linkiem:

https://pl-pl.facebook.com/BibliotekaJaslo/

Źródło: MBP Jasło

Piotr Mazurkiewicz