24 maja 2021

Fot. KWP Rzeszow

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali pięć osób, które mają związek ze sprawą wyłudzenia środków z funduszy unijnych. Wartość wyłudzonego mienia przekracza 1,2 miliona złotych.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali na terenie woj. wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego czterech mężczyzn i jedną kobietę, przedsiębiorców z branży handlowej. To efekt śledztwa, jakie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Jak ustalono, podejrzani, w okresie od stycznia 2017 r. do lipca 2018 r. poprzez przedłożenie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę dokumentów, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 1, 2 mln złotych Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego w Olsztynie oraz usiłowali wyłudzić fundusze w kwocie blisko 850 tys. złotych na szkodę Zarządu Województwa Podkarpackiego. 

45-letni mieszkaniec Wielkopolski oraz 33-latek z województwa zachodniopomorskiego usłyszeli zarzuty wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia środków pochodzących z funduszy europejskich na kwotę sięgającą 2,1 mln złotych.

Dwaj mężczyźni w wieku 43 i 35 lat oraz 42-letnia kobieta, wszyscy to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, będą odpowiadać za fałszerstwo intelektualne przy wystawianiu faktur VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawiali poświadczające nieprawdę dokumenty potwierdzające obrót specjalistycznymi urządzeniami do produkcji elementów linii technologicznych, które miały być dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Policjanci podczas przeszukania w miejscach zamieszkania, zabezpieczyli mienie na poczet przyszłych kar.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie, wobec dwóch podejrzanych (45 i 33-latka) zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Natomiast troje pozostałych, zostało objętych policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju.

Inf.prasowa

Małgorzata Oczoś-Błądzińska