16 kwietnia 2021

Pośpiech, ignorancja i brawura - to najczęstsze przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa budowane są bezkolizyjne skrzyżowania, zwiększa się liczba zabezpieczeń. Kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd” informuje jak właściwie zachować się na skrzyżowaniu kolejowo-drogowym.

O 60 procent zmniejszyła się liczba wypadków śmiertelnych na przejazdach kolejowo-drogowych w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020.W ubiegłym roku-zginęło 17 osób, w obecnym roku 7. Na Podkarpaciu w tym roku tragicznych zdarzeń na szczęście nie było, choć doszło do trzech niebezpiecznych incydentów. Dorota Szalacha z PKP Polskie Linie Kolejowe SA powiedziała w Radiu VIA, że kierowcy powielają wciąż te same błędy i wykazują się nierozwagą. Największymi przyczynami zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych są pośpiech, ignorancja i brawura – dodała Szalacha. Wcale nie rzadkimi przypadkami są próby ominięcia opadających już rogatek.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa budowane są bezkolizyjne skrzyżowania, zwiększa się liczba zabezpieczeń. Na Podkarpaciu prowadzona jest obecnie rewitalizacja skrzyżowań na trasie Mielec-Dębica .

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych mają zwiększać także żółte naklejki PLK. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Jeśli na przejeździe zepsuje się auto lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą zapobiec tragedii na torach. Działania prowadzone są w ramach kampanii informacyjnej „Bezpieczny przejazd- Szlaban na ryzyko!”

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska