25 stycznia 2019

Książki zawierające nuty do utworów z filmu James Bond, płyty winylowe, kasety taśmowe, audiobooki, ale też biografie muzyków, czy książki ich autorstwa. Do tego np. filmy. Takie zbiory między innymi zawiera Wypożyczalnia Muzyczna Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

To jedna z najstarszych tego typu bibliotek w Polsce. Powstała w 1972 roku, jednak zbiory były gromadzone już wcześniej.

Stąd w kolekcji wypożyczalni w Rzeszowie zbiory z końca lat ‘60, mam na myśli oczywiście płyty analogowe. Biblioteka gromadzi tradycyjne książki, ale są to książki z działu szeroko pojętej kultury, dlatego są zbiory poświęcone zagadnieniom praktycznym, czyli historia, teoria muzyki. Zbiory muzyczne to kręgosłup wokół którego budujemy cała kolekcję rożnych innych. – mówi kierownik oddziału Barbara Balicka: –

Ta biblioteka, jest jednym z najbardziej żywych zbiorów bibliotecznych, z tego względu, ze zmieniają się nośniki. Kiedyś były przeźrocza, teraz ich nie ma, aktualnie gromadzimy książki na formacie mp3. Mogę się pochwalić, że w naszej kolekcji znajduje się pierwsza wydana w Polsce płyta kompaktowa, czyli to jest koniec lat ‘80. – dodaje Barbara Balicka.

Agnieszka Radochońska-Kloc