8 listopada 2024

„Jarosławscy Patroni Niepodległości” – taki tytuł nosi nowa wystawa plenerowa, jaką od 8 listopada można oglądać na murze Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Ekspozycja została przygotowana wspólnie przez Muzeum, Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość Dla Przyszłości” oraz Fundację Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. H. i T. Zielińskich w Jarosławiu.

– Niepodległość w naszej historii najnowszej często kojarzymy z wielkimi postaciami, takimi jak Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Tadeusz Rozwadowski czy rtm. Witold Pilecki – opowiada Iwona Zelwach, prezeska Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość Dla Przyszłości”. – Nie możemy zapominać jednak o tym, że doniosły wkład w odzyskanie niepodległości i jej obronę mieli również bohaterowie lokalni.

– Na wystawie chcemy uhonorować osoby związane z ziemią jarosławską, które urosły do rangi symbolu walk o polskość i jej obrony w czasie dwóch wojen światowych oraz w 20-leciu międzywojennym – mówią Zofia Kostka-Bieńkowska i Rafał Kolano z jarosławskiego Muzeum. – Bardzo zależało nam na tym, aby docenić nie tylko ludzi zasłużonych na polu walki, ale i tych, którzy na zawsze zapisali się w historii lokalnej dzięki swoim osiągnięciom w dziedzinie kultury i działalności społecznej.

Jak mówi I. Zelwach, „W prezentowanym na wystawie poczcie Jarosławskich Patronów Niepodległości znalazły się postacie niezwykle różnorodne: instruktor Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, który w 1914 roku poprowadził pierwszą grupę ochotników z Jarosławia i okolic do tworzonych Legionów Polskich, działacz młodzieżowych organizacji niepodległościowych i późniejszy pierwszy dyrektor jarosławskiego Muzeum, dwaj dowódcy Garnizonu Jarosław w okresie 20-lecia międzywojennego, ofiara radzieckiej zbrodni w Katyniu, obrońca Westerplatte, dwoje młodych jarosławian, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej, bohater podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, komendant jarosławskiego obwodu Armii Krajowej, a także oraz duchowny niezwykle zasłużony w pracy społecznej”.

– Te bardzo różne życiorysy łączy poświęcenie, miłość do Ojczyzny i bohaterstwo – podsumowują Z. Kostka-Bieńkowska i R. Kolano.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w piątek, 8 listopada. W wydarzeniu wziął udział Starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz, który objął ekspozycję swoim honorowym patronatem. W wernisażu uczestniczył również Burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz, radni powiatu, dyrektorzy instytucji kultury oraz nauczyciele i młodzież szkolna. Wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na jarosławskim rynku.

inf.pras

Skip to content