31 stycznia 2022

Droższe bilety komunikacji miejskiej, opłaty parkingowe, a także wyższe stawki opłat za żłobek. Podwyżki przyjęła Rada Miasta Rzeszowa jeszcze w grudniu. Zaczną obowiązywać od 1 lutego.

Nowością jest bilet 40-minutowy, który od 1 lutego kosztować będzie 4 zł. Bilet uwzględnia przejazd z przesiadką. Cena biletu godzinnego wzrośnie z 4,8 zł do 6 zł, a biletu 24-godzinnego z 12 zł do 14 zł. Bilet sieciowy będzie kosztował 100 zł (do tej pory kosztował 88 zł), bilety ulgowe i samorządowe odpowiednio: 50 i 60 zł.

Większość pasażerów o podwyżkach już wie i zaopatrzyli się w bilety ze zmienionymi stawkami. I choć podwyżki rozumieją, bo jak mówią wszystko drożeje, to dla niektórych, zwłaszcza emerytów, będzie to znaczące obciążenie portfela.

Od 1 lutego droższe będą także opłaty za parkowanie. Opłata w strefie „niebieskiej” wzrośnie o 60 procent – z 2,5 zł do 4 zł, W strefie „czerwonej” i „pomarańczowej” opłata wyniesie 2,5 zł (do tej pory wynosiła 2 zł).

Kierowcy przyznają, że stawki opłat w Rzeszowie niskie nie są, a podwyżki i tak nie spowodują rotacji samochodów zwłaszcza w godzinach szczytu.

W górę idą także opłaty stałe za opiekę nad dzieckiem w miejskim żłobku. Miesięczna stawka wzrasta z 336 zł do 391. Wzrasta też opłata za wyżywienie – z 5 do 6 zł dziennie.

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska