14 lipca 2019

21 lipca na zabytkowym Rynku i targowisku „Mój Rynek” w Pruchniku odbędzie się XVII Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”.

Jarmark jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia, mającym na celu popularyzację dorobku twórców z dziedzin objętych programem „Ginące zawody”. Wydarzenie to każdego roku gromadzi tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych tego regionu.

Twórcy ludowi i rękodzielnicy prezentują, sprzedają i wykonują swoje dzieła. Oprócz „ginących zawodów” takich jak: wikliniarstwo, kowalstwo, bednarstwo czy rymarstwo na Jarmarku zobaczyć można inne wytwory tradycyjnego rzemiosła min. drewniane zabawki, koronki, hafty, kwiaty z bibuły, miód i świece z pszczelego wosku, rzeźby, obrazy malowane różnymi technikami i wiele innych dekoracyjnych i użytkowych przedmiotów.

Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. na tym terenie zwyczaju handlowania mięsem. W Pruchniku odbywały się tzw. „sochaczki” czyli wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Dziś „sochaczki” to prawdziwy festiwal sztuki ludowej.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Rokiczanka.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Gmina Pruchnik oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki” rozpocznie się o godzinie 13.00.

Małgorzata Lewicka-Kyc