29 maja 2019

Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył ważność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Będzie ważna nie 18 miesięcy, a trzy lata. Jednak nie wszystkich dotyczy zmiana.

Ważność kart EKUZ zostaje wydłużona od 1 czerwca. –Nie dotyczy to wszystkich osób, jedynie pracujących zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i prowadzących rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą. Wówczas karta będzie ważna trzy lata– mówi Monika Kraska z podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – A nie jak do tej pory 18 miesięcy – dodaje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. -Bo właśnie do tej pory osoby o których mowa mogły wyrobić kartę półtora roku. Na pewno będzie to spore ułatwienie dla osób zainteresowanych, ale także tych, którzy nie jeżdżą co roku na wakacje. 

Tych, którzy wyrobią EKUZ przed 1 czerwca obowiązują jeszcze stare zasady – mówi Monika Kraska. Na dokument nie czeka się długo, wydawany jest od ręki a jego wyrobienie trwa kilka minut.

Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ, lub wysłać e-mailem, pocztą albo za pośrednictwem ePUAP do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego. Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie.

Posłuchaj:

 

Agnieszka Radochońska-Kloc