24 maja 2021

Mieszkańcy krasnego uczczą pamięć żołnierzy Akcji "Kośba"

Mieszkańcy Krasnego uczczą pamięć żołnierzy AK biorących udział w rzeszowskiej akcji „Kośba” na niemieckich funkcjonariuszy gestapo.  Akcja „Kośba” to kryptonim operacji prowadzonych wiosną i latem 1944 na terenie okupowanej Polski przez oddziały Armii Krajowej. Akcja wymierzona była w niemieckich funkcjonariuszy oraz ich polskich kolaborantów, miała za zadanie eliminację oraz zastraszenie najbardziej niebezpiecznych dla podziemia nazistów oraz ich pomocników. Do bezpośredniego wykonania akcji jako ochotnicy zgłosili się żołnierze z plutonu dywersyjnego placówki AK Słocina, mieszkańcy Krasnego.

Bezpośrednimi wykonawcami akcji byli: kpr. podchorąży Władysław Skubisz, ps. „Pingwin”, kpr. podchorąży Władysław Leja, ps. „Trznadel” i kpr. podchorąży Henryk Kunysz, ps. „Szczygieł”. Dwójce   z nich  udało się wycofać i uratować. Władysław Leja postrzelony przez żołnierzy niemieckich, nie miał siły na dołączenie do kolegów. – mówi Bogusława Wąs – Świadka Historii IPN, mieszkanka Krasnego, która zebrała materiały historyczne i dba o kontynuowanie pamięci o bohaterach

Uroczystości odbędą się  kościele w Krasnem 

 

Rzeszowska odsłona akcji odbiła się szerokim echem w całej okupowanej Polsce, wywołała jednak działania odwetowe. Hitlerowcy zabrali kilkudziesięciu Polaków przetrzymywanych w więzieniu w rzeszowskim zamku, i następnie ich rozstrzelali.

Iwona Kosztyła