10 kwietnia 2020

 Abp Adam Szal zachęca diecezjan do podjęcia w Wielki Piątek postu o chlebie i wodzie jako wynagrodzenie za grzechy i prośbę o ustanie pandemii koronawirusa.

 „Zachęta kierowana jest do osób, które taki post mogą podjąć i nie przyniesie to szkody ich zdrowiu” – napisał metropolita przemyski w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej.

Abp Szal przypomina, że prorok Joel wzywał Naród Wybrany: „Ogłoście post!”, aby godzinie wielkiego zniszczenia i utrapienia skłonić ludzi do pokuty i skruchy, aby Bóg zlitował się i zesłał swoje błogosławieństwo (Jl 2,14). Hierarcha zauważa, że tegoroczny Wielki Post „skłania nas do pytań o wiarę, o ludzkie życie, o wzajemną solidarność”. Dostrzega, że wiele praktyk religijnych jest utrudnionych, nie ma możliwości adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie, ani przyjmowania komunii św. „Prawdopodobnie z większą wiarą i gorliwością wpatrujemy się w Krzyż Chrystusa, który jest dla nas nadzieją na ocalenie. To wspaniałe, godne pochwały postawy” – pisze abp Szal. Metropolita przemyski zachęca i poprosi diecezjan o podjęcie w Wielki Piątek postu o chlebie i wodzie, i ofiarowanie go „jako wynagrodzenie za grzechy Trójjedynemu Bogu wraz z prośbą o ustanie pandemii koronawirusa”. „Zachęta kierowana jest do osób, które taki post mogą podjąć i nie przyniesie to szkody ich zdrowiu” – zaznacza.

Abp Szal podkreśla, że post musi wypływać z miłości, a nie z chęci zadośćuczynienia tradycjom, duchowej dumy, „czy nawet próby zmuszenia Boga, aby uczynił coś dla nas”. Zdaniem metropolity przemyskiego, taka postawa sprawi, że dokona się w człowieku: „wewnętrzne umocnienie i wyzwolenie z więzów słabości; wyswobodzenie spod brzemion chorób, cierpień i grzechów trapiących ludzi; uproszenie u Boga, by dał nam litościwe serca, gotowe służyć biednym i potrzebującym; uproszenie u Boga łaski wyzwalania ludzi zniewolonych (np. nałogami, atakami złego ducha)”. Hierarcha przypomina jednocześnie, że wszystkich wierzących obowiązuje w tym dniu post ścisły, według przepisów liturgicznych.

Iwona Kosztyła