14 stycznia 2019

W diecezji rzeszowskiej, która jest w tej statystyce na 2 miejscu wskaźnik uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii wynosi 64, 1 % .

Społeczeństwo polskie pozostaje wciąż – zwłaszcza na tle gwałtownie sekularyzującej się Europy – bardzo religijne. Chrzczone są niemal wszystkie nowo narodzone dzieci. Za ludzi wierzących uważa się ponad 90 proc., jednak procent osób regularnie praktykujących jest już dużo mniejszy – około połowy. 38,3 proc zobowiązanych katolików uczestniczyło w niedzielnej Eucharystii w 2017 r., 17 proc. przystępowało do komunii św. – wynika z zaprezentowanych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. 

Więcej mieszkańców Podkarpacia chodzi do kościoła na niedzielne msze święte i więcej wiernych przyjmuje wtedy komunię świętą. Takie są ogólne wnioski z najnowszego raportu o religijności Polaków, w tym dla diecezji naszego regionu – mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w Rzeszowie. I tak np. w diecezji rzeszowskiej, która jest w tej statystyce na 2 miejscu wskaźnik wynosi 64, 1 % .

Te niedzielne statystyki związane z uczestnictwem we mszy świętej przekładają się także na religijność w ciągu tygodnia. I to cieszy – mówi ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św Krzyża w Rzeszowie.

Z raportu wynika także, że co najmniej raz dziennie modli się prawie 42 proc. mieszkańców Polski, a 28 proc. raz w tygodniu.

Te statystyki parafialne na przestrzeni kilu lat niewiele się różnią. Zauważamy jednak pozytywne zmiany, ale to tych , które staja się bolączką wielu parafii też należy mówić,a to między innymi liczba parafian, którzy wyemigrowali za granice i wracają jedynie na święta. To w naszej parafii ponad 800 osób – dodaje ks. Mariusz Mik, proboszcz parafii w Boguchwale

Badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego obejmują wiele działów. Policzono między innymi między innymi liczbę zawartych małżeństw. W Diecezji rzeszowskiej w 2017 roku zawarto ich 2843.

Iwona Kosztyła