11 lutego 2021

Dbałość o chorych jest miarą naszego człowieczeństwa. To czy i jak troszczymy się o ludzi chorych pokazuje kim jesteśmy – mówi biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Biskup Wątroba powiedział na antenie Radia VIA, że pandemia pogłębia trudną sytuację chorych. W tej sytuacji szczególnie wybrzmiewa znaczenie posługi tych, którzy opiekują się chorymi.

W tym roku ze względu na stan epidemii nie będzie tradycyjnych odwiedzin osób chorych w szpitalach i domach opieki. Punktem centralnym obchodów Światowego Dnia Chorego w diecezji rzeszowskiej była Msza św. w intencji ludzi chorych, ich opiekunów oraz całego personelu medycznego, odprawiona w Bazylice oo. Bernardynów w Rzeszowie. Podczas homilii ordynariusz diecezji rzeszowskiej zwrócił uwagę, że człowiek chory czuje się bezsilny, bo wie, że jego zdrowie nie zależy od jego możliwości i zdolności. Zwłaszcza w obecnej sytuacji pandemii. Biskup Jan Wątroba przekazał służbom medycznym wyrazy wdzięczności i modlitwy.

 

Światowy Dzień Chorego obchodzimy w uroczystość Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska