9 kwietnia 2020

Gościem Radia Via był Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej - bp Jan Wątroba.

Wielki Czwartek rozpoczyna w Kościele Triduum Paschalne. Wierni w tych dniach pochylają się na tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Ze względu pandemię koronawirusa, nabożeństwa w świątyniach będą odbywać się z udziałem niewielkiej liczby wiernych. Jak mówił bp Jan Wątroba – ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej – przed nami wiele zadań w tym trudnym czasie. Jednym z nich jest stosowanie się do zaleceń służb, ale najważniejszym zadaniem chrześcijan, jest trwanie w tym czasie przy Chrystusie:

Ważne jest, aby był to czas bycia z Chrystusem: wtedy gdy cierpi, gdy jest samotny i niezrozumiany przez najbliższych, a zwłaszcza wtedy gdy jest upokarzany i strasznie cierpi. To jest dla nas wyzwanie, byśmy w tym czasie z Nim byli.

Bp Jan Wątroba mówił również, że obrazy ostatnich dni: puste świątynie, pusty Plac Świętego Piotra i samotna modlitwa Papieża Franciszka, uświadamiają nam, że być może nie doceniamy tego, co mamy na co dzień. Ordynariusz diecezji podkreślał, że czasem nie zauważaliśmy jak łatwy dostęp mamy do świątyni i sakramentów.

Bp Jan Wątroba zwracał uwagę, że Święta Wielkanocy, to także czas nadziei i radości.

 

Posłuchaj rozmowy

Artur Sołek