12 kwietnia 2020

W kościołach rezygnuje się z uroczystej procesji. Zamiast tego kapłani mogą wyjść przed kościół z Najświętszym Sakramentem.

Niedziela Wielkanocna to pierwszy dzień najważniejszych dla katolików świąt w roku. Tego dnia Kościół obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa – jego zwycięstwo nad śmiercią, szatanem i grzechem.

Obchody świąt zmartwychwstania Jezusa rozpoczynają się już w sobotę wieczorem. Wtedy po zmroku odprawiana jest bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. Kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Zwyczajowo w   niedzielę o świcie z wielu kościołów w Polsce wyrusza procesja rezurekcyjna. Zapowiada ją donośne bicie dzwonów głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Na czele procesji niesiona jest figurka zmartwychwstałego Jezusa. Potem odprawiana jest rezurekcyjna msza św., podczas której rozbrzmiewa radosny śpiew Alleluja na cześć zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.  W tym roku  w  kościołach rezygnuje się z uroczystej procesji. Zamiast tego kapłani wyjdą przed kościół z Najświętszym Sakramentem.

Do liturgii Mszy Świętych i Liturgii Godzin powracają radosne śpiewy „Alleluja”, „Chwała na wysokości Bogu” oraz „Ciebie, Boga, wysławiamy”. Wielka Niedziela kończy Triduum Paschalne, które – według żydowskiego kalendarza – liczy się od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w niedzielę.

Kolejnych 50 dni to czas wielkanocnej radości. Radość z tego święta jest rozciągnięta na osiem dni – Oktawę Wielkanocy, kończącą się w następną niedzielę.

Wielkanoc jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele. Obchodzili go Apostołowie w tym samym czasie, kiedy Żydzi obchodzili swoją Paschę, gdyż zmartwychwstanie Jezusa dokonało się w dzień po uroczystości Paschy. Pozostaje ona najważniejszym świętem dla chrześcijan w ciągu Roku Liturgicznego.

Iwona Kosztyła