Delegacje rolników i przedstawicieli gmin oraz powiatów z całego regionu pojawiły się w Parku Papieskim jeszcze przed mszą świętą. Przywiezione przez nich wieńce – które były wyplatane przez wiele dni, a nawet tygodni – mogli podziwiać uczestnicy wydarzenia.
Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek Lucyna i Sławomir Bogacz, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe.
Przed mszą ze specjalnym programem słowno-muzycznym wystąpili pracownicy Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach. W tym roku szkoła świętuje jubileusz 10-lecia działalności. Marszałek województwa odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prezydent dziękował rolnikom za trud ich pracy oraz przypomniał o wartościach, jakim na co dzień hołdują.
Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył między innymi ks. Krzysztof Gołąbek, Proboszcz rzeszowskiej katedry oraz kilkunastu księży. W czasie homilii bp Wątroba mówił o chrześcijańskim wymiarze dożynek oraz dziękował wszystkim podkarpackim rolnikom za codzienną, ciężką prace, ale również za ich udział w życiu wspólnoty Kościoła.
W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby i owoce. Na zakończenie liturgii bp Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi oraz ziarno na zasiew. Na polowym ołtarzu stanął wieniec przygotowany przez delegację z Ulanowa, wykonany przez Panie ze Stowarzyszenia Trzy Kurzyny. Ma on kształt korony zakończonej krzyżem, a uwity został z kłosów pszenicy, owsa, żyta oraz jęczmienia. Przyozdobiono go kwiatami polnymi i ogrodowymi oraz ziołami. Wieniec będzie reprezentował nasz region na Dożynkach Prezydenckich.
Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka, wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.