30 listopada 2019

„Radio, którego nazwa oznacza drogę, niech prowadzi pracowników i słuchaczy do zbawienia, do nieba” – powiedział bp Jan Wątroba podczas obchodów jubileuszowych Radia Via. 28 listopada 2019 r. pracownicy, współpracownicy i słuchacze dziękowali za 25 lat istnienia katolickiej rozgłośni z Rzeszowa.

W pierwszej części obchodów ich uczestnicy modlili się w kościele św. Rocha w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny i 33 księży.

W homilii bp Białogłowski nawiązał do słów św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Braci Kaznodziejów, który nakazywał współbraciom, aby głosili Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelki możliwy sposób. „W ciągu 25 lat Katolickie Radio Via stara się głosić Ewangelię wszystkim, do których docierają fale radiowe, wszędzie, gdzie są ludzie dobrej woli, którzy otwierają się na głos Dobrej Nowiny, i na różne sposoby, których słuchacze radia, choćby tylko w ciągu jednego dnia, mogą doliczyć się kilkunastu” – mówił hierarcha.

Kaznodzieja wiele miejsca poświęcił wdzięczności. „Przybywamy na Eucharystię, aby wyśpiewać hymn wdzięczności za nasze diecezjalne, katolickie radio (…) U początku istnienia radia stał pierwszy biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Podejmując decyzję, że diecezja, która dopiero budowała swoje struktury, włącza także w plan działań stworzenie od podstaw radia, bp Kazimierz wykazał się odwagą i dalekowzrocznością” – podkreślił biskup.

Wśród podziękowań nie zabrakło słów uznania dla pracowników i słuchaczy. „W sposób szczególny dziękujemy pani Dorocie Boratyn, która jest żywą historią radia. Jako jedyny pracownik, który posługuje i pracuje nieprzerwanie przez 25 lat. Nie możemy też pominąć słuchaczy, bowiem gdyby nie było odzewu z terenu, że radio jest słuchane; gdyby nie było słów solidarności i wsparcia, trudno byłoby tworzyć radio, i trudno byłoby w radiu pracować” – przekonywał bp Białogłowski.

Druga część spotkania odbyła się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im św. Józefa Sebastiana Pelczara. Jubileuszową galę prowadzili dziennikarze Via: Małgorzata Oczoś-Błądzińska i Grzegorz Budak.

„Przez 25 lat nie było dnia, w którym na antenie nie pojawiłaby się Ewangelia, Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie – to jest główny cel istnienia katolickiej rozgłośni w Rzeszowie” – mówił na początku spotkania ks. Witold Wójcik, dyrektor Radia Via, zwracając uwagę, że zainteresowania Via wykraczają poza życie Kościoła. „Rozgłośnia wpisała się nie tylko w życie diecezji rzeszowskiej, ale miasta Rzeszowa i wielu miejscowości na terenie Polski południowo-wschodniej. Przez codzienne programy informacyjne, reportaże i wywiady prezentujemy wiadomości ze świata polityki, kultury i sportu” – mówił dyrektor.

W ramach podziękowania ks. Wójcik wręczył pierwszy srebrny mikrofon Radia Via biskupowi Janowi Wątrobie. „Życzę, aby dorobek 25 lat został powiększony, aby nic nie zostało zagubione; by słowo Boże nie doznawało ograniczenia; aby było głoszone z mocą i odwagą. Radio, którego nazwa oznacza drogę, niech prowadzi pracowników i słuchaczy do zbawienia, do nieba” – mówił hierarcha odbierając mikrofon. Następnie biskup rzeszowski razem z dyrektorem rozgłośni wręczyli mikrofony 42 osobom.

W pierwszej grupie byli duchowni. Mikrofon otrzymali: bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. Marek Chorzępa, ks. Marek Kędzior, ks. Wiesław Matyskiewicz, ks. Rafał Przędzik, ks. Ireneusz Folcik, ks. Jan Szczupak, ks. Jerzy Buczek, ks. Janusz Miąso, ks. Władysław Jagustyn, o. Rafał Klimas OFM, ks. Krzysztof Gołąbek, ks. Stanisław Słowik, ks. Andrzej Cypryś i ks. Tomasz Nowak (ten ostatni poza oficjalną ceremonią).

W grupie władz państwowych i samorządowych, dyrektorów instytucji i właścicieli firm zostali wyróżnieni: Ewa Leniart, Władysław Ortyl, Tadeusz Ferenc, Józef Jodłowski, Janusz Stachowicz, Adam Panek, Dariusz Iwaneczko, Roman Jakim, Jerzy Bartkowicz, Michał Kozyra i Wiesław Puterla.

W grupie pracowników i współpracowników srebrny mikrofon otrzymali: Dorota Boratyn, Iwona Kosztyła, Tomasz Szelongiewicz, Natalia Kania, Łukasz Studencki, Anna Wojnarowska, Marek Wojtasik, Wojciech Błażejewski, Kazimierz Ożóg, Izabela Fac, Paweł Rejman, Joanna Pawełek, Aneta Ciesielska, Małgorzata Oczoś-Błądzińska i Grzegorz Budak.

Biskup Górny odbierając jubileuszowy mikrofon mówił o trudnościach i entuzjazmie pierwszych lat funkcjonowania Via. „Początki były trudne, ale był zapał i entuzjazm, szczególnie osób świeckich. W dużej mierze to dzięki nim nie zrażaliśmy się przeciwnościami, i mimo różnych wizji i pomysłów, udało się wypracować dobry program. Gratuluję tego wszystkiego co zostało dokonane, gratuluję pracy dyrektorom i wszystkim współpracownikom, zarówno duchownym, jak i paniom i panom świeckim. Przekazuję wam Encyklopedię staropolską Brücknera, abyście łączyli przekazywanie wiary z przekazywaniem wiedzy i z miłością do Ojczyzny” – mówił pierwszy biskup rzeszowski.

Podczas wręczania mikrofonów grał kwartet smyczkowy Lejdis Quartet. W dalszej części zebrani obejrzeli kilkuminutową prezentację przedstawiającą historię radia. Był też jubileuszowy tort przygotowany przez cukiernię Juliana Orłowskiego i Kazimierza Raka.

Ostatnim elementem obchodów był koncert Marcina Stycznia. Artysta zaprezentował piosenki ze starych i nowych płyt, w których, obok własnych tekstów, korzystał z twórczości m.in. Karola Wojtyły i Ernesta Brylla. (tn)

Katolickie Radio Via zostało powołane do istnienia dekretem bp. Kazimierza Górnego 1 października 1994 r. 8 grudnia 1994 r. została nadana pierwsza dwugodzinna audycja. Od 1 maja 1998 roku radio nadaje program całodobowy. Przez pierwsze 6 lat rozgłośnią kierował ks. Roman Jurczak. W tym czasie studio emisyjne mieściło się w budynku dawnej organistówki w Malawie, gdzie na pobliskim wzgórzu Magdalenka wybudowano wieżę i antenę nadawczą. Od lipca 2000 r. rozgłośnią kierował ks. Bogusław Przeklasa (zmarł w 2019 r.). W 2000 r. studio emisyjne radia zostało przeniesione z Malawy do budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej w Rzeszowie. W 2007 r. zamontowano drugą antenę nadawczą na górze Liwocz k. Jasła. Obecnie sygnał radiowy ze studia w Rzeszowie kierowany jest do nadajników na Magdalence (103,8 FM) i Liwoczu (94,1 FM), a stamtąd rozchodzi się w promieniu prawie 150 km i dociera poza granice województwa podkarpackiego. W 2013 r. ks. Przeklasę zastąpił ks. Marek Chorzępa, a od 2014 r. funkcję dyrektora pełni ks. Witold Wójcik.

 

Tekst: ks. Tomasz Nowak, Zdjęcia: Tadeusz Poźniak