2 listopada 2021

Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych.

Kościół katolicki wspomina dziś w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 opat z Cluny we Francji święty Odylon. Na dzień modlitw za dusze zmarłych – stąd nazwa „Zaduszki” – wyznaczył pierwszy dzień po uroczystości Wszystkich Świętych. Ludzie odwiedzają cmentarze, także by ozdobić groby kwiatami i zapalić znicze.

Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest “przedsionkiem nieba”. Stając nad grobami naszych bliskich, z wiarą i nadzieją modlimy się za tych którzy odeszli.

Pytania o sens życia, cierpienie, o to co czeka nas po śmierci- to pytania, które nam towarzyszą w Dniu Zadusznym. Zadajemy je sobie stojąc przed grobami bliskich i dobrze ze takie pytania padają, bo dotyczą także nas – mówi ks. Jacek Szczęch, ojciec duchowny rzeszowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. W XVI wieku podczas sesji Soboru Trydenckiego ogłoszono  dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać „zanosząc prośby przed tron Boży”.

 

Iwona Kosztyła