2 lutego 2020

Diecezjalne obchody tego dnia odbędą się w rzeszowskiej katedrze podczas mszy sw o godz 12.00.

Historia Kościoła pokazuje że w każdym czasie są ludzie, którzy podejmują życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, by sercem czystym i niepodzielnym służyć Chrystusowi i bliźnim. Dziś w kościele obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. To czas pamięci o osobach, które ofiarowały swoje życie Bogu. Zakonnicy, zakonnice i inne osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

Zakony można podzielić na “czynne” i klauzurowe. Zakony “czynne” to takie, których działanie przejawia się pracą na zewnątrz zakonu w różnej postaci i w wielu jeszcze dziedzinach życia społecznego. Zakony klauzurowe natomiast są całkowicie oddane modlitwie, ich członkowie nie wychodzą poza obręb klasztoru. Wszystkie formy są potrzebne i dobrze ze są młodzi ludzie, którzy je wybierają – mówi ks. Stanisław Kamiński, wikariusz biskupi do spraw zakonnych diecezji rzeszowskiej

Dzisiejsze święto to okazja by osoby konsekrowane przypomniały sobie dlaczego przed laty postanowiły wybrać drogę powołania zakonnego.

Dziś siostra Olena jest w zgromadzeniu s. prezentek i pracuje jako katechetka w rzeszowskiej szkole. Przypomnijmy -Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. Jan Paweł II. 

Iwona Kosztyła