2 listopada 2020

Ks. inf. Stanisław Mac (fot. Ks. Tomasz Nowak)

W Uroczystość Wszystkich Świętych, w wieku 84 lat, zmarł ks. infułat Stanisław Mac, pierwszy proboszcz i budowniczy katedry rzeszowskiej, były prepozyt Kapituły Katedralnej i długoletni dziekan dekanatu Rzeszów-Katedra.

Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.

W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej. Zmarł 1 listopada 2020 r.

 

Ks. Stanisława Maca wspominają kapłani, którzy posługiwali w Katedrze Rzeszowskiej

Ks. Rafał Przędzik

 

Ks. Mieczysław Lignowski – proboszcz parafii MB Śnieżnej w Rzeszowie

 

Ks. prał. Piotr Tarnawski – radca Nuncjatury Apostolskiej w Federacji Rosyjskiej

 

 

Artur Sołek, inf. Diecezja Rzeszowska