30 października 2021

????????????????????????????????????

Cmentarz służył mieszkańcom miasta przez 117 lat.

 

W Uroczystość Wszystkich Świętych i oraz niedzielę 31 października Członkowie Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie będą zbierać pieniądze na ratowanie Starego Cmentarza, najstarszej rzeszowskiej nekropoli. Toi już XIX kwesta, która wesprze renowację pomników czy tablic potrzebujących najszybszej interwencji konserwatorów.

Pierwotnie uważano, ze Stary Cmentarz został założony w 1792 r. Najnowsze dane wskazują że jest starszy – mówi Wiktoria Helwin, wiceprezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło.

Cmentarz służył mieszkańcom miasta przez 117 lat. Na rzeszowskim cmentarzu przy ul. Targowej pochowanych zostało w sumie około 40 tysięcy osób, do dzisiaj zachowały się zaledwie 622 nagrobki. Najstarsze nagrobki pochodzą z końca XVIII wieku. Coraz więcej z nich potrzebuje renowacji, niektóre kolejnej. Stąd kwest i prośba o pamięć. Jak co roku liczymy na hojność mieszkańców, którym leży na sercu ratowanie zabytków pięknego cmentarza – dodaje Wiktoria Helwin

Kwesta zostanie przeprowadzona na trzech głównych cmentarzach miasta : w niedzielę 31 października na Starym Cmentarzu przy ulicy Targowej, w Uroczystość Wszystkich Świętych także na cmentarzach Wilkowyja i Pobitne.

 

Iwona Kosztyła