8 listopada 2021

Wyjazd odbył się w ramach współpracy projektowej Historie (nie)znane - ludzie (nie)zapomniani stworzonej ze ze Stowarzyszeniem „CRAS” Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej, oraz parafii rzymskokatolickiej w Kamionce Bużańskiej w ramach projektu  Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Podczas wakacji grupa uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie wzięła udział wolontaryjnym obozie na Ukrainie gdzie pod nadzorem konserwatora zabytków uporządkowali ponad 30 nagrobków na dwóch cmentarzach w miejscowości Tadanie. Uczestnicy spotkali się też z przedstawicielami Polonii mieszkającej na dawnych Kresach. Efektem tych działań jest zapis fotograficzny, opowiadającej o kulturze i polskości na Kresach oraz dokumentującej działania wolontariuszy. Wernisaż wystawy odbędzie się dziś w Rzeszowie.

Teren obydwu tam znajdujących się cmentarzy został posprzątany z zachwaszczającej zieleni, oczyszczone nagrobki, odnowione lub zakonserwowane napisy nagrobne. Opracowany został dokładny rejestr inwentarski oraz baza fotograficzna mogił na obu cmentarzach w Tadaniach – mówi Ewa Bar, koordynator projektu

Jak przebiegały prace i co udało się zrobić będzie można zobaczyć na wystawie, której wernisaż odbędzie się dziś o 17.00 w Urban Lab przy ulicy 3 Maja 13 w Rzeszowie. Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach: 10:00 – 18:00 od 8 do 30 listopada.

 

Iwona Kosztyła