14 czerwca 2019

Z pierwszego transportu więźniów politycznych do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298 Polaków, a 272 zginęło. Los 158 jest nieznany.

14 czerwca 1940 r. hitlerowcy deportowali z więzienia w Tarnowie do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz kilkuset osobową grupę Polaków. W rocznicę pierwszego transportu obchodzony jest ustanowiony decyzją Sejmu RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w dniu pierwszego transportu do KL Auschwitz. Obchody rocznicy tego wydarzenia odbyły się także w Rzeszowie.

Hitlerowcy przewieźli z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku. 14 czerwca 1940 r. To ważna data dla naszego regionu – mówi dr Piotr Szopa z rzeszowskiego IPN

Z pierwszego transportu więźniów politycznych do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298 Polaków Jednym z nich był mieszkaniec Rzeszowa, nieżyjący już dziś Stanisław Szpunar, który otrzymał numer 133. W kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie, gdzie odbyły się obchody spotkali mieszkańcy miasta, młodzież i świadkowie tamtych wydarzeń. Była okazja do modlitwy za tych, którzy stracili życie nie tylko w Auschwitz, ale także innych w obozach zagłady. To także chwila na wspomnienia tamtych trudnych dni. 96 letnia Stanisława Imiołek była więźniarką obozów w Pustkowie, Ravensbruck i Sachsenhausen.

Takie spotkania są potrzebne, między innymi po to, by przekazywać tę wiedzę i pamięć młodemu pokoleniu, dla którego to dosyć odległa historia.

 

Iwona Kosztyła