15 marca 2022

30 marca 2022 roku Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego oraz Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie otworzy III edycję cyklu „W labiryncie świata”. Gośćmi spotkania zatytułowanego „O życiu i nadziei” będą: ksiądz Adam Boniecki redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, oraz Aleksandra Potoczek – reżyserka filmowa, autorka filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”. Wydarzenie poprowadzi Anna Goc, autorka książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”.

Tytuł dokumentu „xABo: Ksiądz Boniecki” jest znaczący. „xABo” rozszyfrowuje się jako inicjały używane przez księdza Adama Bonieckiego w „Tygodniku Powszechnym”. Po nałożeniu na ks. Bonieckiego zakazu przez zwierzchników kościelnych było to jedyne miejsce, w którym Ksiądz mógł publikować swoje teksty. Ale zakaz publicznych wypowiedzi przyczynił się także do nasilenia aktywności duchownego w terenie (ponad 200 spotkań z czytelnikami rocznie). Dokumentalny film „xABo: Ksiądz Boniecki” to intymny portret człowieka, który mimo osiągnięcia sędziwego wieku nadal jest aktywnym członkiem Kościoła, żywo zajmującym się jego kondycją. Dokument pokazuje głównego bohatera przemierzającego rodzimy kraj w poszukiwaniu zagubionych dusz, by udzielić im pomocy w pełnej życzliwości i zrozumienia rozmowie. Bohater filmu dzieli się również z widzami swoimi doświadczeniami i refleksjami.

Do tej pory film otrzymał wiele ważnych nagród, m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Flahertiana” w Perm oraz Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2020. Produkcja powstała pod auspicjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako partnera głównego.

Po projekcji filmu nastąpi rozmowa z gośćmi spotkania, a tuż po niej Paneliści odpowiedzą na pytania publiczności. Treść pytań do naszych Gości można przesłać mailem na adres: bow@wsiz.edu.pl lub zadać w trakcie wydarzenia.

 

Wykład pt. „O życiu i nadziei” odbędzie się 30 marca 2022 roku, w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17.00. Warunkiem udziału w wydarzeniu będzie okazanie organizatorom przy wejściu na teren Filharmonii biletu wstępu.  Po spotkaniu zainteresowane osoby będą mogły nabyć książki autorstwa ks. Bonieckiego.

 

„W labiryncie świata” to cykl paneli dyskusyjnych organizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Projekt realizowany jest we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pierwsza edycja tego cyklu odbyła się w roku akademickim 2018/2019. Naszymi Gośćmi byli do tej pory między innymi: ks. abp. Grzegorz Ryś, o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall oraz Szymon Hołownia.

 

Iwona Kosztyła