4 października 2021

Biskupi przedstawiają w Watykanie relacje dotyczące pracy swoich ich diecezji.

Polscy biskupi rozpoczynają dziś w Watykanie wizytę Ad Limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. To druga taka wizyta za pontyfikatu Franciszka; pierwsza miała miejsce 7 lat temu. Głównym celem tych odwiedzin jest umocnienie więzi z biskupem Rzymu. Ważne są także aspekty administracyjne związane z zarządzaniem diecezjami. W skład pierwszej wchodzą biskupi z archidiecezji i diecezji: warmińskiej, elbląskiej i ełckiej, białostockiej, drohiczyńskiej i łomżyńskiej, lubelskiej, sandomierskiej i siedleckiej, przemyskiej, zamojsko-lubaczowskiej oraz rzeszowskiej.

odwiedzają poszczególne kongregacje, dykasterie i inne urzędy, w tym Sekretariat Stanu. Przedstawimy tam sprawozdanie z pracy diecezji – mówi bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski.

Członkowie Konferencji Episkopatu Polski odwiedzą Watykan w czterech grupach. Najważniejszym wydarzeniem wizyty jest audiencja u papieża i przemówienie, jakie wygłasza on na zakończenie do wszystkich biskupów wskazując na główne zadania, problemy i wyzwania lokalnego Kościoła.

Iwona Kosztyła