28 sierpnia 2019

Uroczystości rocznicowe w ośrodku Caritas w Myczkowcach połączone zostały z zakończeniem akcji letniej Caritas i pożegnaniem uczestników ostatniego turnusu.

W przejętym od wojska 1994 roku obiekcie, co roku wypoczywa młodzież w ramach turnusów Caritas, odbywają się turnusy rehabilitacyjne i lecznicze czy zielone szkoły. Jednak początek nie był optymistyczny – wspomina ks. Bogdan Janik, dyrektor Osadka Caritas w Myczkowcach. Wybudowany był w latach 50. i służył jako osiedle pracownicze dla budowniczych Zespołu Elektrowni Wodnych na Sanie w Myczkowcach i Solinie. Po zakończeniu tych inwestycji stacjonowało tam wojsko. Przejęliśmy zdewastowany obiekt, i od razu ruszyły remontowe, ale też działalność ośrodka

 

Obiekt sukcesywnie remotowany dziś może poszczycić się dobrze wyposażonymi budynkami dla kilkuset osób. Działa Centrum Kultury Ekumenicznej, Ogród Biblijny, stadnina Koni czy mini Zoo. Podczas uroczystości rocznicowych zostanie poświęcony otwarty w lipcu na terenie ośrodka bar szybkiej obsługi „ U Gospy”. To nowoczesna jadłodajnia z tzw. jedzeniem na wagę, którą może obsłużyć jednoczesne ponad 150 osób., między innymi turystów odwiedzających Bieszczady.

 

Iwona Kosztyła