9 sierpnia 2021

„Matko Boża, zjednocz serca Polaków, abyś była bardziej znana i miłowana, aby przesłanie z Fatimy poznał i wypełnił świat” – to intencja z jaką odbywa się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w tych miastach Polski, w których odbywa się Męski Różaniec. Od 6 sierpnia 2021 r. figura przebywa w Rzeszowie.

Peregrynacja jest inicjatywą grup Męskiego Różańca w kilkunastu miastach w Polsce. W diecezji rzeszowskiej peregrynacja rozpoczęła się 6 sierpnia i potrwa do 2 września 2021 r. W tym czasie figura z Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem nawiedzi 4 rzeszowskie parafie: św. Krzyża (od 6 do 13 sierpnia), św. Józefa Kalasancjusza (od 13 do 20 sierpnia), św. Józefa na osiedlu Staromieście (od 20 do 27 sierpnia) i św. Michała Archanioła (od 27 do 2 września).

Peregrynacja w Rzeszowie rozpoczęła się nabożeństwem pierwszego piątku w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Po Mszy św. zebrani odmówili różaniec. Kolejne nabożeństwo różańcowe odbyło się o godz. 20.30 w ramach duchowego towarzyszenia 44. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę – w modlitwie uczestniczył bp Jan Wątroba.

Podczas nabożeństw figura Matki Bożej ustawiona jest na kolumnie z napisem „Auxilium christianorum” (Wspomożenie chrześcijan), a Najświętszy Sakrament na kolumnie z napisem „Salus credentium” (Ocalenie wierzących). To nawiązanie do snu św. Jana Bosko, w którym widział papieża walczącego w bitwie morskiej – zwyciężył płynąc w kierunku dwóch kolumn z Hostią i Najświętszą Maryją Panną. Ksiądz Bosco wyjaśniał, że są tylko dwa sposoby, aby Kościół zwyciężył: Nabożeństwo do Eucharystii i nabożeństwo do Matki Bożej.

W sobotę, 7 sierpnia, w kościele św. Krzyża odbyły się cztery części różańca o godz. 8.00, 11.30, 17.30 i 20.30.

Od 9 do 13 sierpnia w kościele św. Krzyża codziennie będą odmawiane trzy części różańca (o godz. 8.00, 17.30 i 20.30). Następnie figura zostanie przekazana do parafii św. Józefa Kalasancjusza.

Organizatorem peregrynacji w diecezji rzeszowskiej jest Męska Grupa św. Andrzeja Boboli i Bractwo św. Józefa przy parafii św. Józefa na osiedlu Staromieście w Rzeszowie.

Na podstawie inf. Kurii diecezji rzeszowskiej.