25 marca 2019

Ciała dzieci martwo urodzonych spoczęły we wspólnej mogile na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

85 ciał dzieci martwo urodzonych spoczęło we wspólnej mogile na Cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. 25 marca w Dniu Świętości Życia w Rzeszowie odbył się pierwszy w diecezji rzeszowskiej wspólny pogrzeb dzieci utraconych. Dzięki współpracy władz miasta i rzeszowskiego kościoła Rzeszów dołączył do listy blisko stu polskich miast, w których takie ciała dzieci pozostawionych przez rodziców w szpitalu będą chowane we wspólnej mogile.

Pogrzeb dzieci nienarodzonych rozpoczęła msza święta w cmentarnej kaplicy. Pogrzebowej Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, który w homilii wskazał uczestnikom postać Maryi, która poprzez swoje zwiastowanie jest jeszcze bardziej bliska rodzicom, którzy opłakują swoje nienarodzone dzieci

Takie pochówki miały już miejsce na Podkarpaciu w Krośnie, Łańcucie, Mielcu czy Stalowej Woli. Teraz dołącza Rzeszów – mówi ks. Jan Kobak, Duszpasterz Rodzin Diecezji Rzeszowskiej. Pochowamy dzieci, które na swój pogrzeb czekały nawet kilkanaście czy kilka lat.

Po mszy świętej wyruszył żałobny kondukt z białą urną  ze skremowanymi  ciałami dzieci nienarodzonych. W śród uczestników  byli między innymi rodzice, którzy utracili swoje dziecko, a dziś grób dzieci nienarodzonych będzie symbolicznym miejscem pochowku także ich dzieci. To ważne, ze takie miejsce powstało – mówili.

Nie zabrakło modlitwy, chwili refleksji, łez i wzruszenia. Na grobie zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze. Zbiorowe pogrzeby dzieci martwo urodzonych będą organizowane dwa razy w roku: 25 marca z okazji Dnia Świętości Życia i 15 października z okazji Światowego Dnia Dziecka Utraconego.

FOT. Dariusz Sowa

Iwona Kosztyła