15 października 2021

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

 

Na rzeszowskim cmentarzu komunalnym na Wilkowyi odbędzie się wspólny pogrzeb dzieci utraconych, zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. Ciała dzieci, które zmarły na różnym etapie ciąży, a których rodzice zrzekli się praw do pochówku pozostały w szpitalach zostaną pochowane we wspólnej mogile. To już kolejny taki pochówek w Rzeszowie

 

Pożegnanie dziecka i czas poświęcony na żałobę jest bardzo ważny, ważne jest też wsparcie rodziców i rodzin po stracie. Nawet jeśli to będzie tylko symboliczny grób, może pomóc ukoić ból rodziców. W uroczystościach może uczestniczyć każdy, kto czuje taką potrzebę – mówi ks. Nikodem Rybczyk, duszpasterz rodzin diecezji rzeszowskiej.

Pogrzeb dzieci nienarodzonych poprzedzi Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby  w kaplicy cmentarnej o godzinie 17.00. Zbiorowe pogrzeby dzieci martwo urodzonych są zwykle organizowane dwa razy w roku: 25 marca z okazji Dnia Świętości Życia i 15 października z okazji Światowego Dnia Dziecka Utraconego.

 

Iwona Kosztyła