9 grudnia 2018

W bieżącym roku działających w ramach Konferencji Episkopatu Polski Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zebrał 2 mln 470 tys. zł.

W II niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Ze środków zebranych podczas zbiórek obudowywane są kościoły, plebanie czy sale katechetyczne. Dotowane są również inicjatywy duszpasterskie oraz działalność charytatywna. Taka pomoc potrzeba jest między innymi na Ukrainie. Na pieniądze i wsparcie czekają także mieszkańcy Krzywego Rogu.

Krzywy Róg, leżący we wschodniej Ukrainie na terenie diecezji charkowsko-zaporoskiej. To zrujnowane przemysłowe miasto, w którym pomoc charytatywna wciąż jest niewystarczająca. Są tam wprawdzie punkty pomocy m.in. medycznej i psychologicznej dla ofiar wojny w Donbasie, jednak nadal brakuje pomocy żywieniowej, z której mogliby skorzystać najubożsi mieszkańcy miasta – mówi ks. Tomasz Krzemiński, pracujący tam saletyn

3 razy w tygodniu wolontariusze wydają posiłki dla ponad 150 osób, które przychodzą z całego miasta. Wsparcie finansowe potrzebne jest szczególnie w miesiącach zimowych. O ile w lecie wolontariusze z parafii wydają 100–120 posiłków, o tyle w zimie po pożywienie przychodzi nawet 150 osób z całego miasta – dodaje ks. Paweł Bryś, dyrektor Saletyńskich Dzieł Misyjnych

W bieżącym roku działających w ramach Konferencji Episkopatu Polski Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zebrał 2 mln 470 tys. zł. Zrealizował z tego już ponad 300 próśb na kwotę ponad 2 mln zł.

Iwona Kosztyła