2 sierpnia 2018

Co roku Episkopat Polski apeluje o przeżycie sierpnia bez alkoholu.

W jubileuszowym roku zaprasza Polaków do ambitniejszego działania, do ambitniejszej drogi. Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. Niech będzie to 100 dni abstynencji – czytamy w Apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Z pomocą i w dobrym przeżyciu tego czasu przychodzą między innymi Duszpasterstwa Trzeźwości, które zachęcają do zaangażowania i korzystania z propozycji wsparcia.

Polska jest w grupie krajów o najwyższym spożyciu alkoholu na dorosłego mieszkańca. Polacy piją coraz więcej, zaczynają coraz młodsi. Troska o trzeźwość to jeden z filarów duszpasterstwa w Polsce. Kościół zawsze będzie się troszczył o trzeźwość Narodu, gdyż jest ona warunkiem trwania w przyjaźni z Bogiem, a także warunkiem respektowania Dekalogu i uczciwego wypełniania podjętych zobowiązań w małżeństwie i rodzinie, w pracy zawodowej, parafii, środowisku i państwie.. Dotyczmy każdego z nas – mówi ks. Grzegorz Kot, duszpasterz trzeźwości diecezji rzeszowskiej

 

Ważne w działaniach na rzecz trzeźwości jest tworzenie i wspieranie grup modlitewnych w intencji trzeźwości, a także tworzenie nowych i aktywizacja już istniejących stowarzyszeń abstynenckich, między innymi poprzez organizowanie rekolekcji, mitingów czy spotkań.

Pan Bóg i kościół wyciąga pomocną dłoń. Jednak w walce z uzależnieniami bardzo wiele zależny od nas samych – dodaje + Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zachęcając do zaangażowania w sierpniowe działania trzeżwościowe.

Studniowa abstynencja przed świętem 11 Listopada ma się rozpocząć 4 sierpnia.

Iwona Kosztyła