15 maja 2020

Unikatowe fotografie oraz dokumenty z archiwum IPN związane z Janem Pawłem II w jednym miejscu.

Portal  https://wadowice1920.gosc.pl/   opowiadający o rodzinnych stronach młodego Karola i kształtowaniu się jego osoby oraz pielgrzymki.ipn.gov.pl. będący świadectwem nastrojów społecznych i kulis działań służb PRL wobec Jana Pawła II, ale również dowodem na to, jak duże nadzieje i oczekiwania pokładali Polacy w Papieżu w czasach komunistycznego zniewolenia.

Jaki wpływ na ukształtowanie się przyszłego papieża-Polaka mieli sąsiedzi z rodzinnych Wadowic? Czym była dla niego Ojczyzna – II Rzeczpospolita Polska i co o niej sądził? Na te i na wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi już 18 maja na nowym portalu https://wadowice1920.gosc.pl/ . Rodzice, dziadkowie i dom rodzinny przyszłego papieża. Walka o granice odrodzonej Polski, wpływ patriotycznych tradycji na kształtowanie się osobowości młodego Karola – oto przykładowa tematyka bloków portalu. Oprócz tego 100 zdjęć (w tym kilkadziesiąt unikatowych), dokumenty z archiwum IPN oraz teksty renomowanych autorów.

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Pamięci Narodowej przygotował także portal tematyczny dotyczący wizyt papieża-Polaka w Ojczyźnie w okresie PRL, który jest dostępny  na stronie: pielgrzymki.ipn.gov.pl. W serwisie będzie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i wiele innych materiałów z Archiwum IPN dot. poszczególnych etapów pielgrzymek.

 

Iwona Kosztyła