11 czerwca 2021

To uroczystość, w której kościół przypomina o miłości Boga do Człowieka.

11 czerwca w kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zatwierdził je Papież Klemens XIII w 1765 na prośbę biskupów polskich. Papież Pius IX rozszerzył to święto 23 sierpnia 1856 r. na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Na dzień uroczystości wyznaczono — zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Małgorzacie Marii — piątek po oktawie Bożego Ciała.

To uroczystość, w której kościół przypomina o miłości Boga do Człowieka- mówi Sławomir Jeziorski, liturgista, wykładowca WSD w Rzeszowie

 

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice NSPJ w Krakowie będzie miał miejsce akt poświęcenia Narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia, przy udziale Konferencji Episkopatu Polski, która w dniach od 11 do 12 czerwca 2021 r. będzie obradować w Kalwarii Zebrzydowskiej. W łączności z tym wydarzeniem, poświęcenie zostanie również dokonane w każdej polskiej parafii.

 

Iwona Kosztyła