18 września 2020

W niedzielę w lesie turzańskim koło Sokołowa Małopolskiego odbędą się uroczystości upamiętniające rocznicę mordu na polskich żołnierzach.

 W sierpniu 1944 roku w Trzebusce NKWD zorganizowało obóz, do którego trafili m.in. żołnierze i dowódcy Armii Krajowej. Dokonywano sądu i skazywano ich na śmierć, a po rozprawach przywożono do lasu w Turzy, dokonywano egzekucji, z reguły przez strzał w tył głowy. Ofiary chowano w zbiorowych mogiłach.W ciągu trzech miesięcy przez obóz w Trzebusce przewinęło się kilka tysięcy ludzi, a las w Turzy może być grobem nawet pięciuset z nich.

Sprawa mordu w Turzy była okryta milczeniem do 1989 roku, dziś szeroko sprawę zbrodni w Turzy i podobnych obozach na terenie Podkarpacia zajmie się Instytut Pamięci Narodowej – mówi Bogusław Kleszczyński, historyk z działu Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Rzeszowie

W dalszym ciągu prowadzimy poszukiwania – dodaje Bogusław Kleszczyński

Niedziele uroczystości w Turzy rozpoczyna się o godz 14.00 msza święta pod przewodnictwem biskupa Jan Wątroby. Odbędzie się apel pamięci poległych, pod pomnikiem złożone zostaną także wieńce i kwiaty.

 

Iwona Kosztyła