15 kwietnia 2022

Mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu wspominają dziś kościół. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza święta.

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu. W kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem zaś w świątyniach bardzo licznie gromadzą się wierni, by uczestniczyć w specjalnej Wielkopiątkowej Liturgii, która rozpoczyna drugi dzień Triduum Paschalnego.

 

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Chrystusa na Krzyżu. W kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem zaś w świątyniach bardzo licznie gromadzą się wierni, by uczestniczyć w specjalnej Wielkopiątkowej Liturgii, która rozpoczyna drugi dzień Triduum Paschalnego. Jak podkreśla ks. dr Sławomir Jeziorski, liturgista z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie – Wielki Piątek to jedyny dzień w którym nie odprawia się Mszy Świętej, Ołtarz jest obnażony, bez krzyża, świeczników i obrusów.

Wieczorem odprawiana jest liturgia składająca się z 4 bardzo ważnych części, a jej centralnym wydarzeniem jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować.

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w kalendarzu liturgicznym, kiedy wiernych obowiązuje post ścisły. To szczególny rodzaj pokuty i zadośćuczynienia. Wierni mają tego dnia powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a także ograniczyć się do spożycia jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Post ścisły obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia.

 

Iwona Kosztyła