16 grudnia 2020

Roraty, czyli poranne msze święte celebrowane ku czci Maryi, to szczególne nabożeństwo – odprawiane wyłącznie w adwencie.

Duchowym przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia są roraty. To Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, najczęściej wcześnie rano. Te poranne są dedykowane głownie dla starszych, ale w wielu parafiach roraty odbywają się wieczorem, na nie przychodzą także dzieci. Mimo pandemii w parafiach diecezji rzeszowskiej wierni chętnie uczestniczą w roratach.

Roraty rozpoczyna się kiedy w kościołach jest ciemno, palą się tylko świece i lampiony, które wierni przynoszą na Mszę św. Rotaty, nawet te o bardzo wczesnej porze cenią sobie zarówno osoby starsze, ale też rodzic z dziećmi, których nie brakuje o poranku w świątyni – mówi ks. Piotr Grudzień z parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie

Roraty o 6 rano są dedykowane dla starszych, a wieczorne o godzinie 18.00 dla dzieci. Jak na warunki pandemii jest nieźle. Są osoby starsze, ale nie brakuje ludzi młodych. Mimo wczesnej pory na porannych rotorach nie brakuje dzieci, które chętnie przychodzą do kościoła

Roraty, czyli poranne msze święte celebrowane ku czci Maryi, to szczególne nabożeństwo – odprawiane wyłącznie w adwencie.

 

Iwona Kosztyła