2 lutego 2024

Wykład otwarty 'Rzeszowscy rabini' odbędzie się 2 lutego, 18.00 w Urban Lab

’Rabin Natan Lewin stał na schodach przed Świętą Arką, naprzeciwko zgromadzenia. Był owinięty w wielki tałes, z szeroką srebrną atarą, zdobiącą jego głowę i korespondującą ze srebrzystą brodą. Głosił o sprawach dnia. Jego kazanie nie było ogniste, a jego głos nieco zachrypnięty; jednak słowa, przekazywane z wielkim zapałem, rozgrzewały serce” – wspomina jeden z uczestników modlitwy w rzeszowskiej synagodze.

O tym, jakie funkcje w gminie żydowskiej pełnił rabin, co należało do jego obowiązków oraz kim byli rzeszowscy rabini, opowie na kolejnym wykładzie otwartym Karolina Ożóg, rzeszowianka, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczka, edukatorka, tłumaczka języka hebrajskiego, od 2013 r. związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorka facebookowego profilu 'Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.

Wykład jest czwartym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt 'Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców. Wstęp wolny!

 

 

Iwona Kosztyła

Skip to content