4 sierpnia 2019

 

Mszą Świętą pod przewodnictwem rzeszowskich biskupów na placu przed rzeszowską Fara rozpoczęła się 42 Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa na Jasną Górę. Na rekolekcje w drodze, którym w tym roku towarzyszy hasło „Musicie był mocni” wyruszyło prawie 1400 pielgrzymów. Podczas 10 – ciu dni wędrówki pątnicy przejdą 300 kilometrów. Każdego dnia pokonają około 30 kilometrową trasę. Będą uczestniczyć w mszach świętych, słuchać konferencji, modlić się i śpiewać. Wędrować będą w 13 grupach, którym patronują święci i błogosławieni.

Większość rzeszowskich pielgrzymów stanowi młodzież, dla której pielgrzymka to nie tylko sposób na spędzenie wakacji, ale przede wszystkim naładowanie duchowych akumulatorów – często w trudzie i znoju maszerują już po raz kolejny ku Jasnej Górze. Przychodzi sierpień i odzywa się wewnętrzny głos: musisz iść na pielgrzymkę. To swoisty urlop – z ruchem, modlitwą, Bogiem i Maryją.

Na placu farnym nie brakowało osób, które na pielgrzymkowy szlak wtarabaniają się duchowo, bo to także forma pielgrzymowania. Przyjechali pożegnać pątników, którzy wyruszyli ku Częstochowie

Pielgrzymom przewodzi bp. Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Trasa rzeszowskiej pieszej pielgrzymki wiedzie przez tereny czterech diecezji: rzeszowskiej, tarnowskiej, kieleckiej i częstochowskiej. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 13 sierpnia.

Iwona Kosztyła