Schola Jutrzenka powstała w 2001 roku z inicjatywy Siostry Helenki Kałamuckiej – długoletniej organistki Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krasnem. W 2008 r. po przeniesieniu Siostry na inną placówkę prowadzenie scholi objęła Pani Agata Koszela, która nieustannie do dnia dzisiejszego z nami jest i nad wszystkim czuwa.

W 2018 r. dołączyła do grupy Pani Katarzyna Jeleń, której zawdzięczamy przygotowanie wokalne.

 

Fundamentem Scholi są dziewczęta, które śpiewają od początku istnienia, czyli prawie 20 lat i na tym fundamencie ciągle budujemy.

Dochodzą dzieci w różnym wieku i to jest piękne, że dla każdego jest miejsce, żeby służyć Bogu.  Repertuar scholi jest bardzo różnorodny, poczynając od pieśni wielkopostnych, poprzez wielkanocne, maryjne, patriotyczne, eucharystyczne, kolędy i wiele innych. Schola prowadzi oprawę muzyczną podczas  mszy świętej w swojej Parafii  w niedzielę o godzinie 9, a także podczas różnych nabożeństw i uroczystości.   

Na przestrzeni lat  Jutrzenkę również można usłyszeć poza parafią na    uroczystościach organizowanych w Diecezji. Każdego roku w czasie wakacji  Schola organizuje różne wyjazdy pielgrzymkowe. Do tej pory młodzież odwiedziła wiele pięknych miejsc, takich jak: Licheń, Gniezno, Lednica, Święty Krzyż , Kałków, Zakopane, Stary i Nowy Sącz, Kalwarię, wielokrotnie Częstochowę i wiele, wiele innych, których nie sposób wymienić i opisać, a które na zawsze pozostaną w pamięci.

Wyjazdy są prawdziwymi „rekolekcjami w drodze”, podczas których młodzież może modlić się, śpiewać i tańczyć, wielbiąc Boga.

Mottem Scholi są słowa św. Augustyna: Kto Miłuje Ten śpiewa, a kto śpiewa dwa razy się modli;

 

Jak powstała płyta adwentowa?

Marzeniem „Jutrzenki” było nagranie adwentowej płyty, która jest szóstą z kolei nagraną przez nas  płytą. Pomimo wielu przeszkód i utrudnień związanych z obecną sytuacją pandemii nie traciłyśmy wiary, że nam się uda. Próby do nagrania trwały ponad pół roku i były bardzo intensywne. Spotykałyśmy sie po kilka razy w tygodniu. Nagrania odbywały się sukcesywnie, co wiązało sie z kilkukrotnymi wyjazdami do Studio. Pomimo wielu wyrzeczeń czułyśmy ogromną radość, że mogłyśmy się spotykać, wspólnie modlić i robić to, co kochamy.

Pragniemy aby każdy, kto będzie słuchał tych pieśni mógł poczuć klimat Adwentu, że Pan, który jest blisko, pragnie na nowo narodzić się w naszych sercach.

Bogu niech będą Dzięki, że tak hojnie pobłogosławił naszym pragnieniom.