Oddaję w Wasze ręce płytę „Święci”, którą udało mi się z Waszą pomocą nagrać. Znalazły się na niej między innymi piosenki, które pisałem na zamówienie. Nie wiem, dlaczego właśnie do mnie zwracano się o ich napisanie. Ale czuję w tym palec Bożej Opatrzności.

Zaczęło się od piosenki o bł. ks. Jerzym Popiełuszce „Był gotowy na wszystko”. Piosenka ukazała się na płycie „Dobro nieskończone” (2009), której inicjatorem był Tomek Kamiński. Zyskała już spore grono odbiorców. Utwór został nawet hymnem kliku szkół w Polsce. Następnie pisałem piosenki o św. Jadwigach. Wiąże się z tym śmieszna historia. Pani Katarzyna Modrzejewska z Wrocławia  zamówiła u mnie piosenkę o św. Jadwidze. Byłem przekonany, że chodzi o św. Jadwigę Królową i taką też piosenkę stworzyłem. Podekscytowany wysłałem tekst, po czym dostałem odpowiedź, że piosenka co prawda się podoba, ale dotyczy innej świętej. Okazało się, że miałem napisać o św. Jadwidze Śląskiej. Więc stworzyłem kolejną piosenkę. Pomyłka wyszła mi na dobre, dzięki niej trafiłem do Krakowa. Jadwiżanka wawelska s. Marzena Władowska, która usłyszała utwór „M i M”, zamówiła u mnie piosenkę o bł. Michale Giedroyciu. Szybko powstał utwór „Cierpliwy aż po śmierć”, który  zaprezentowałem przy relikwiach błogosławionego w kościele św. Marka w Krakowie 7 czerwca 2019 roku. Później piosenki o świętych zaczęły się już rodzić bez zamówień, jak utwór „Droga na Górę Karmel” poświęcony św. Janowi od Krzyża, najbliższemu mojemu sercu. Pewnie dlatego pisałem go w pierwszej osobie, wcielając się w postać świętego. Podobny zabieg zastosowałem w piosenkach o św. Bracie Albercie, św. o. Pio, św. Ignacym Loyoli i św. Faustynie Kowalskiej. O wszystkich inspiracjach piszę przy konkretnych utworach.

Mam nadzieję, że moje piosenki o świętych i błogosławionych staną się waszymi i pomogą Wam przetrwać ten trudny czas, będą chwilami wytchnienia, a może także modlitwy. Tego z całego serca życzę.

Marcin Styczeń

Tracklista:

 1. Ecce Homo (św. Brat Albert)    03:40
 2. Skąd to światło, skąd? (św. Szarbel) 04:06
 3. Droga na Górę Karmel (św. Jan od Krzyża) 03:20
 4. M i M  (św. Jadwiga Królowa)  03:41
 5. Księżna Jadwiga (św. Jadwiga Śląska) ) 03:42
 6. Ten dom się ku upadkowi chyli (św. Franciszek z Asyżu) 03:00
 7. Co by to było (św. Ignacy Loyola) 05:00
 8. Sam dla siebie jestem tajemnicą (św. o. Pio) 03:40
 9. A ojciec Kolbe nie mówi nic (św. Maksymilian Kolbe) 04:13
 10. Był gotowy na wszystko (bł. Jerzy Popiełuszko) 03:04
 11. Soli Deo Per Mariam (kard. Stefan Wyszyński) 03:46
 12. Santo subito (św. Jan Paweł II) 03:19
 13. Jezu ufam Tobie (św. Faustyna Kowalska) 03:35
 14. Cierpliwy aż po śmierć (bł. Michał Giedroyć) 03:48